Festiwal Smyczkowy Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki

Festiwal Smyczkowy „Mistrzowie polskiej wiolinistyki”

Program m. in.:
P. Czajkowski – Wariacje na temat rokokowy
E. Elgar – Koncert wiolonczelowy e-moll

Wiolonczelowa odsłona Festiwalu smyczkowego prezentuje najsłynniejsze dzieła koncertowe napisane na ten instrument w dwóch różnych stylistykach muzycznych.

Wariacje na temat rokoko Piotra Czajkowskiego nawiązują do tanecznego, ozdobnego tematu muzycznego w stylizacji z epoki późnego baroku. Temat ten poddany opracowaniom wariacyjnym z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej nabiera wyrazu na wskroś romantycznego, pełnego kontrastów wyrazowych ujętych w wykonawczą wirtuozerię. Wariacje Czajkowskiego od premiery utworu zachwycają odbiorców po dzień dzisiejszy będąc “żelazną” pozycją repertuarową każdego wiolonczelisty-wirtuoza.

Koncert wiolonczelowy Edwarda Elgara - to dzieło angielskiego kompozytora żyjącego i tworzącego na przełomie XIX i XX wieku. Dzieło skomponowane w 1919 roku zyskało sobie światową popularność w latach 60-tych dzięki wykonaniu przez słynną wiolonczelistkę Jacquelin du Pre. Do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych koncertów wiolonczelowych, a temat główny często pojawia się w muzyce filmowej. Składający się z czterech części utwór napisany jest w estetyce późnego romantyzmu. Edward Elgar z pełnym rozmachem posługuje się ekspresją partii orkiestry oraz wirtuozerią partii solowej.
 
Festiwal Smyczkowy Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki
Loading...