Koncert świąteczny

Koncert świąteczny
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
Czesław Grabowski – dyrygent
Zbigniew Raubo – fortepian
Program: J. Sibelius – Poemat symfoniczny Finlandia
E. Grieg – Koncert fortepianowy a-moll
P. Czajkowski – Suita z baletu Dziadek do orzechów
Kolędy

Muzyka krajów skandynawskich od wieków stanowi w Europie zjawisko wyjątkowe. Kraje Północy, w których kultura związana z tradycją przekazu dawnych podań i legend owianych tajemniczością „Krainy Lodu” do dziś stanowią wyjątkowy muzyczny koloryt brzmieniowy.
Dwóch największych kompozytorów: Norweg – Edward Grieg oraz Fin – Jean Sibelius swoją muzyczną estetyką zbliżają się do kontynentalnego kręgu bliskiego kulturze niemieckiej, zdobywając swoje wykształcenie muzyczne w Lipsku i Berlinie. Stąd też potraktowanie orkiestry w formie dzieła symfonicznego oraz formy koncertu odpowiada kanonom orkiestracji i muzycznej narracji europejskich dzieł schyłku doby romantyzmu. Wyjątkowość dzieł Griega i Sibeliusa polega na ich kolorycie, ujętej w muzyczną formę skandynawskiej tajemniczości. Jednocześnie dzieła te stanowią ogromna wartość dla Finów i Norwegów, umieszczając ich kompozytorów na piedestale twórców narodowych.
Kolory północy muzycznie odpowiada zimowej scenerii muzyki baletowej „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Historia E.T.A.Hoffmana opowiedziana w wieczór wigilijny na trwałe towarzyszy Świętom Bożego Narodzenia, chociaż muzycznie baletowe tańce charakterystyczne mogłyby dla nas rozbrzmiewać cały rok. Dziadek do orzechów to suita przebojów – każdy z fragmentów funkcjonuje w literaturze muzycznej samodzielnie jako miniatura pełna muzycznej finezji, kunsztu operowania barwami orkiestry, filigranowej formy. Suita wykonywana koncertowo tworzy w wyobraźni słuchaczy swoisty dźwiękowy balet, a tematyka nawiązująca do dziecięcej opowieści sprawia, że wszyscy słuchając Czajkowskiego, wierzymy w czary i oczekujemy na prezent od Mikołaja.
 
Koncert świąteczny
Loading...